Here are the latest Alabama Sports Writers Association’s high school softball and high school baseball rankings: 

ASWA SOFTBALL RANKINGS

CLASS 7A

1. Fairhope (20-1)

2. Spain Park (22-2)

3. Bob Jones (20-1)

4. Hewitt-Trussville (14-3)

5. Central-Phenix City (17-6)

6. Sparkman (11-3)

7. Vestavia Hills (12-8)

8. Thompson (16-1)

9. Hoover (13-6)

10. Prattville (16-9-1)

Others nominated: Auburn (9-8), Austin (4-5), Baker (12-6), Huntsville (10-2), James Clemens (9-6-1), Oak Mountain (5-6), Tuscaloosa County (9-3).

 

CLASS 6A

1. Northview (15-4)

2. Buckhorn (10-1)

3. Hartselle (12-4)

4. Gardendale (16-2-1)

5. Saraland (15-3)

6. Hazel Green (9-3)

7. Daphne (9-7)

8. Chelsea (12-6)

9. Athens (9-4)

10. Spanish Fort (10-5)

Others nominated: Albertville (10-4), Baldwin County (12-12), Brookwood (9-5), Eufaula (10-7), Helena (6-7), Hillcrest-Tuscaloosa (9-8), Oxford (11-7), Pelham (15-7), Pell City (13-5).

 

CLASS 5A

1. Hayden (13-1)

2. Springville (9-5)

3. Alexandria (4-2)

4. Mortimer Jordan (11-4)

5. Tallassee (20-3)

6. Rehobeth (11-5)

7. Ardmore (3-2)

8. Satsuma (20-3)

9. Moody (11-13)

10. Southside-Gadsden (13-7)

Others nominated: Brewbaker Tech (14-10), Corner (9-4), Faith Academy (7-4), Lawrence County (10-10), Madison County (5-8), East Limestone (6-3), Russellville (8-6), Scottsboro (7-7).

 

CLASS 4A

1. White Plains (15-3)

2. Alabama Christian (13-6)

3. Holtville (14-4)

4. American Christian (13-4)

5. LAMP (15-2)

6. Wilson (14-2)

7. North Jackson (5-1-1)

8. Lincoln (17-9-1)

9. Leeds (9-3-1)

10. Madison Academy (8-2)

Others nominated: Andalusia (11-4), Central-Florence (7-3), Cherokee County (5-2), Danville (4-5), Good Hope (13-3), Northside (4-6), Rogers (9-4).

 

CLASS 3A

1. Prattville Christian (17-2)

2. Pisgah (8-2)

3. Plainview (6-2)

4. J.B. Pennington (8-0)

5. Pleasant Valley (11-4)

6. Winfield (12-3-1)

7. Geneva (13-10)

8. Carbon Hill (9-6-1)

9. Oakman (7-5)

10. Providence Christian (10-5)

Others nominated: Colbert Heights (6-2), Lauderdale County (5-5), Lexington (6-2), Locust Fork (11-5), Mobile Christian (7-12), Piedmont (8-5), St. James (16-4), Wicksburg (15-5).

 

CLASS 2A

1. G.W. Long (11-0)

2. Sumiton Christian (8-7-1)

3. Hatton (9-7)

4. Leroy (10-2)

5. Sand Rock (6-0)

6. Red Bay (12-3)

7. Collinsville (5-2-1)

8. Horseshoe Bend (5-7)

9. Ider (5-5)

10. West End (5-2-1)

Others nominated: Cedar Bluff (3-5), Fyffe (2-3), Vincent (11-3), Reeltown (5-12), Section (2-3), Woodland (9-11).

 

CLASS 1A

1. Brantley (10-4)

2. Mars Hill Bible (13-5)

3. Appalachian (6-2)

4. Falkville (10-2)

5. South Lamar (4-2)

6. Kinston (13-7)

7. Spring Garden (2-2)

8. Belgreen (7-3)

9. Waterloo (7-5)

10. Berry (5-5)

Others nominated: Marion County (4-5-1), Meek (6-8-1), Millry (7-4), Skyline (3-6), Sweet Water (5-6).

 

AISA

1. Autauga Academy (21-9)

2. Macon-East (24-9)

3. Glenwood (20-6-1)

4. Edgewood (23-8)

5. Marengo Academy (14-6)

6. Pickens Academy (11-4)

7. Clarke Prep (10-4-1)

8. South Choctaw (5-2)

9. Bessemer Academy (20-11)

10. Pike Liberal Arts (14-9)

Others nominated: Abbeville Christian (10-5), Cornerstone Christian (10-1), Lowndes Academy (12-4), Tuscaloosa Academy (4-4).

 

Class 7A

1. Bob Jones (18-4)

2. Smiths Station (14-2)

3. Auburn (13-4)

4. Oak Mountain (15-2)

5. McGill-Toolen (10-4-1)

6. Hoover (12-5)

7. Vestavia Hills (12-5)

8. Spain Park (13-5)

9. Huntsville (12-2)

10. Mountain Brook (14-6)

Others nominated: Prattville (14-5), Austin (13-4), Hewitt-Trussville (14-4), James Clemens (11-5), Mary Montgomery (7-3), Central-Phenix City (12-4), Fairhope (11-8), Florence (8-8), Thompson (11-9).

 

Class 6A

1. Russell County (19-1)

2. Hazel Green (8-7)

3. Hillcrest-Tuscaloosa (10-3)

4. Faith Academy (9-3)

5. Oxford (11-3)

6. Cullman (7-6)

7. Spanish Fort (10-7)

8. Athens (10-5)

9. Saraland (10-6)

10. Chelsea (9-6)

Others nominated: Wetumpka (12-4), Muscle Shoals (8-4), Buckhorn (8-7), Hartselle (8-9), Decatur (8-5), Gulf Shores (11-5), Hueytown (9-4), Daphne (9-6), Homewood (10-6), Albertville (10-7), Gardendale (8-4), Pelham (8-7), Benjamin Russell (13-6).

 

Class 5A

1. St. Paul’s (15-2)

2. Etowah (13-3)

3. Charles Henderson (15-3)

4. Jackson (10-2)

5. Jasper (13-4)

6. Shelby County (11-5)

7. Corner (10-5)

8. Satsuma (9-4)

9. Alexandria (9-5)

10. Chilton County (10-4)

Others nominated: Ardmore (5-3), Carroll (10-5), East Limestone (6-6), Mortimer Jordan (8-8), Scottsboro (7-5), UMS-Wright (9-7), West Point (8-7).

 

Class 4A

1. Hokes Bluff (7-2)

2. Trinity (10-4)

3. North Jackson (12-1)

4. West Morgan (11-1)

5. Mobile Christian (7-7-1)

6. LAMP (10-4)

7. Oak Grove (9-4)

8. Montevallo (12-2)

9. Alabama Christian (11-5)

10. Elmore County (10-2)

Others nominated: Andalusia (10-7), Brooks (5-3), Fairview (7-4), Haleyville (7-4), Headland (8-4).

 

Class 3A

1. Providence Christian (11-4)

2. St. James (9-5)

3. Gordo (9-2)

4. Winfield (13-5)

5. Piedmont (11-4)

6. Bayside Academy (9-6)

7. Houston Academy (13-4)

8. T.R. Miller (10-2)

9. Phil Campbell (10-4)

10. Geneva (11-5)

Others nominated: Beulah (9-4), Hale County (6-2), Hanceville (7-2), Lexington (4-3), Oakman (9-6), Plainview (5-4), Pleasant Valley (8-5).

 

Class 2A

1. G.W. Long (13-1)

2. Fayetteville (10-4)

3. Fyffe (11-1)

4. Thorsby (10-3-1)

5. Highland Home (10-2)

6. Leroy (9-5)

7. Ariton (13-6)

8. Westbrook Christian (7-4)

9. Decatur Heritage (5-4)

10. Southeastern (7-2)

Others nominated: Cedar Bluff (6-1), Goshen (9-3), New Brockton (9-3).

 

Class 1A

1. Millry (11-4)

2. Athens Bible (10-2)

3. Brantley (9-5)

4. Sweet Water (7-4)

5. Mars Hill (8-4)

6. Winterboro (10-3)

7. Covenant Christian (9-0)

8. Spring Garden (7-2)

9. Red Level (7-3)

10. Victory Christian (11-2)

Others nominated: Donoho (5-1), Gaylesville (6-6), Holy Spirit (6-2).

 

AISA

1. Morgan Academy (10-0)

2. Macon-East (18-4)

3. Autauga Academy (18-8)

4. Bessemer Academy (18-6)

5. Lee-Scott Academy (10-5)

6. Lakeside Academy (13-2)

7. Pike Liberal Arts (14-5)

8. Glenwood (6-4)

9. Hooper Academy (14-7)

10. Jackson Academy (9-3)

Others nominated: Coosa Valley Academy (12-7), Escambia Academy (9-2), Monroe Academy (5-2), Patrician (8-4).

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.