Scottsboro track and field athletes turned in some strong performances during their first chance to compete at home this season.

The Scottsboro varsity girls and boys teams had four event champions each while finishing second in both varsity team divisions.

Rome (Georgia) High School swept the varsity girls and boys divisions. 

Rome finished with 168 points in the varsity girls division, with Scottsboro second (134), St. John Paul II third (77), Brooks fourth (63) and Huntsville fifth (46). In the varsity boys division, Rome posted 161 points while Scottsboro was second (113), Hartselle third (70.50), Huntsville fourth (69) and Brook fifth (60).

Scottsboro’s Nate Boleware won the varsity boys long jump with a new meet record of 23 feet. 

Cooper Atkins won the 800-meter run (2:00.71) and eighth-grader Maddox Hamm won the pole vault (14 feet) while the Scottsboro ‘A’ team won the 4x800-meter relay. For the SHS girls, McCall Chandler won the 1600-meter run (12:32.58) while Alyssa Bell won the high jump (5 feet) and Isabel Wynn won the javelin throw (104 feet, 10 inches). The Scottsboro ‘A’ team won the 4x800-meter relay (10:24.94).

Athletes from Skyline, Section and Pisgah participated in the meet. Here are the complete varsity girls and boys division results for Jackson County athletes:

 

Girls

100-meter dash

13. Kenleigh Owens, Section (13.94)

48. Madison Armstrong, Section (15.87)

 

200-meter dash

11. Charlsi Henderson, Scottsboro (28.43)

15. Kenleigh Owens, Section (29.06)

16. Makayla Keel, Scottsboro (29.35)

24. Alyssa Bell, Scottsboro (30.09)

27. Ella Claire Hodges, Scottsboro (30.54)

33. Hanna Allen, Scottsboro (29.59)

 

400-meter dash

8. Emma Hancock, Scottsboro (1:05.71)

9. Lauren Paradise, Scottsboro (1:05.79)

12. Isabelle Flores, Scottsboro (1:06.60)

14. Charlsi Henderson, Scottsboro (1:07.95)

17. Brylee Hill, Scottsboro (1:09.16)

18. Courtney Cleveland, Scottsboro (1:09.50)

25. Ella Claire Hodges, Scottsboro (1:13.11)

27. Jennifer Vega, Section (1:13.80)

 

800-meter run

5. Isabella Noble, Scottsboro (2:39.33)

7. Amber Littles, Scottsboro (2:43.84)

11. Maddie Gossett, Scottsboro (2:46.51)

14. Bradford Smith, Scottsboro (2:49.54)

29. Katie Jones, Scottsboro (3:07.12)

 

1600-meter run

3. Isabella Noble, Scottsboro (5:44.89)

6. Ally Campbell, Scottsboro (5:52.60)

8. Emma Bradford, Scottsboro (5:56.51)

12. Maddie Gossett, Scottsboro (6:00.62)

16. Bradford Smith, Scottsboro (6:07.26)

29. Jennifer Vega, Section (6:40.22)

33. Kaylee Farr, Scottsboro (6:44.35)

 

3200-meter run

1. Chandler McCall, Scottsboro (12:32.58)

2. Emma Bradford, Scottsboro (12:50.00)

7. Ally Campbell, Scottsboro (13:35.91)

10. Emma Warren, Scottsboro (14:24.95)

 

100-meter hurdles

10. Cindel Myers, Section (20.16)

 

300-meter hurdles 

3. Anna Carlson, Scottsboro (52.07)

6. Emily Littles, Scottsboro (52.96)

10. Cindel Myers, Section (58.49)

 

4x100-meter relay

13. Section (58.99)

 

4x400-meter relay

2. Scottsboro ‘A’ (4:16.74)

7. Scottsboro ‘B’ (4:51.80)

10. Scottsboro ‘C’ (5:07.61)

 

4x800-meter relay

1. Scottsboro ‘A’ (10:24.94)

2. Scottsboro ‘B’ (10:54.44)

 

High jump

1. Alyssa Bell, Scottsboro (5-00)

 

Pole vault

2. Lauren Hamm, Scottsboro (10-00)

4. Makayla Keel, Scottsboro (9-00)

 

Long jump

2. Emma Hancock, Scottsboro (15-02.25)

9. Halie Allen, Scottsboro (13-08.25)

11. Alyssa Stewart, Scottsboro (13-05.75)

16. Alyssa Bell, Scottsboro (13-03.50)

20. Hanna Allen, Scottsboro (12-05.50)

22. Madison Armstrong, Section (12-03.50)

 

Triple jump

4. Isabel Wynn, Scottsboro (33-04)

5. Emma Hancock, Scottsboro (32-03)

9. Hanna Allen, Scottsboro (30-06)

 

Shot put

2. Aaliyah Scott-Sexton, Scottsboro (36-02.75)

11. Madison Kubon, Scottsboro (27-06.00)

12. Emily Fortson, Scottsboro (27-04.00)

17. Amy Roberts, Scottsboro (25-04.75)

 

Discus throw

10. Rainy Hicklen, Scottsboro (74-09)

11. Aaliyah Scott-Sexton, Scottsboro (72-06)

15. Amy Roberts, Scottsboro (69-09)

23. Brenly Sanders, Scottsboro (63-00)

32. Tristan Wallingsford, Scottsboro (53-10)

42. Emily Fortson, Scottsboro (51-02.50)

 

Javelin throw

1. Isabel Wynn, Scottsboro (104-10)

6. Makenzie Potter, Scottsboro (99-07.50)

22. Brenly Sanders, Scottsboro (63-05)

25. Madison Armstrong, Section (58-03)

26. Tristan Wallingsford, Scottsboro (57-00)

29. Madison Kubon, Scottsboro (55-02)

38. Morgan Armstrong, Section (49-02)

43. Rainy Hicklen, Scottsboro (40-03)

45. Katie Jones, Scottsboro (35-00)

 

Boys

100-meter dash

16. Cam Bass, Scottsboro (11.99)

17. Rylee Whitehead, Scottsboro (12.05)

19. Logan Patterson, Section (12.14)

25. Ethan Franks, Section (12.40)

 

200-meter dash

8. Cam Bass, Scottsboro (24.09)

14. Rylee Whitehead, Scottsboro (24.49)

18. A.J. Widgeon, Scottsboro (24.96)

20. Ethan Franks, Section (25.06)

23. Noah Linville, Scottsboro (25.34)

24. Alex Guinn, Section (25.38)

30. Logan Patterson, Section (25.78)

33. Elijah Moorman, Scottsboro (26.10)

40. Patrick Miller, Scottsboro (26.71)

56. Tristan Roach, Skyline (30.24)

 

400-meter dash

11. Timo Van der Linden, Scottsboro (53.91)

23. AJ Widgeon, Scottsboro (55.40)

24. Caden Hicks, Section (55.56)

25. Brandon Cloud, Scottsboro (55.72)

30. Logan Roberts, Scottsboro (57.04)

42. Kordell Talley, Skyline (59.05)

43. Elijah Moorman, Scottsboro (59.41)

44. Noah Linville, Scottsboro (1:00.07)

56. Patrick Miller, Scottsboro (1:01.53)

60. Butler Bell, Scottsboro (1:01.94)

 

800-meter run

1. Cooper Atkins, Scottsboro (2:00.71)

2. Rex Green, Scottsboro (2:03.09)

12. Josue Vela Castillo, Scottsboro (2:10.17)

18. Zach Avenel, Scottsboro (2:11.78)

25. Will Coleman, Scottsboro (2:15.36)

44. Ridge Wells, Scottsboro (2:21.90)

48. Alex Guinn, Section (2:23.31)

51. Evan Hill, Scottsboro (2:24.16)

52. Noah Bonsall, Scottsboro (2:24.75)

88. Skylar Reichle, Scottsboro (2:45.47)

98. Colby Presley, Section (2:52.60)

100. Tristan Roach, Skyline (2:53.39)

 

1600-meter run

3. Benson Atkins, Scottsboro (4:44.34)

15. Evan Hill, Scottsboro (4:55.89) 

16. Zach Avenel, Scottsboro (4:56.19)

26. Ridge Wells, Scottsboro (5:09.15)

27. Noah Bonsall, Scottsboro (5:09.26)

30. Jackson Howes, Scottsboro (5:12.62)

34. Brady Thomas, Scottsboro (5:14.92)

43. Tanner Baine, Pisgah (5:20.62)

63. Nathan Olinger, Skyline (5:49.52)

65. Skylar Reichle, Scottsboro (5:57.54)

73. Tristan Roach, Skyline (6:14.66)

76. Colby Presley, Section (6:21.65)

 

3200-meter run

7. Ben Gossett, Scottsboro (11:09.26)

8. Brady Thomas, Scottsboro (11:17.52)

20. Tanner Baine, Pisgah (12:28.55)

 

110-meter hurdles

13. Logan Patterson, Section (19.97)

 

300-meter hurdles

10. Rio Reyes, Scottsboro (48.51)

 

4x400-meter relay

3. Scottsboro ‘A’ (3:33.54)

10. Section (3:53.84)

14. Scottsboro ‘C’ (5:16.31)

 

4x800-meter relay

1. Scottsboro ‘A’ (8:27.60)

3. Scottsboro ‘B’ (9:00.54)

7. Scottsboro ‘C’ (9:18.09)

 

High jump

5. Rio Reyes, Scottsboro (5-08)

 

Pole vault

1. Maddox Hamm, Scottsboro (14-00)

3. Christian Hutson, Scottsboro (12-06)

Long jump

1. Nate Boleware, Scottsboro (23-00)

10. Butler Bell, Scottsboro (19-06)

13. Rio Reyes, Scottsboro (19-02)

14. Cam Bass, Scottsboro (18-11.25)

15. Rylee Whitehead, Scottsboro (18-08.50)

17. Kordell Talley, Skyline (18-07.50)

22. Camden Skipper, Scottsboro (18-02.50)

25. Brandon Cloud, Scottsboro (17-08)

35. AJ Widgeon, Scottsboro (16-07)

 

Triple jump

10. Nate Boleware, Scottsboro (38-00)

 

Shot put

3. Nathan Jones, Scottsboro (44-10)

5. Caleb Anderson, Scottsboro (41-09)

7. Antwan Fennell, Scottsboro (39-01)

18. Jonah Warren, Scottsboro (34-01.50)

44. Hayden Paradise, Skyline (28-03)

47. Brady Shaw Killen, Scottsboro (28-00)

 

Discus throw

4. Antwan Fennell, Scottsboro (112-09)

11. Nathan Olinger, Skyline (100-05)

14. Jonah Warren, Scottsboro (98-01)

23. Caleb Jackson, Scottsboro (86-01)

29. Brady Shaw Killen, Scottsboro (82-07)

38. Tristan Roach, Skyline (74-05)

45. Caden Hicks, Section (68-00)

46. Hayden Paradise, Skyline (66-05)

54. Caleb Anderson, Scottsboro (59-00)

 

Javelin throw

2. Sam Manning, Scottsboro (151-11)

3. Nathan Jones, Scottsboro (145-00)

15. Christian Hutson, Scottsboro (110-02)

18. Brandon Cloud, Scottsboro (106-03)

30. Camden Skipper, Scottsboro (94-02.50)

43. Hayden Paradise, Skyline (71-07)

 

 

 

 

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.